NOSTOS, tamo gdje je Ahilej ljepši od Odiseja.
Nostos na grčkom znači povratak — ono što je vječno nemoguće, a ipak govori srcu i mašti; povratak unutar zbrkanog prostora i vremena, gdje nada istrajava.
Nostos je temeljni korijen snažnog osjećanja koje zovemo nostalgija — bol povratka.
Ovdje je parfem sredstvo tog povratka kojem uzalud težimo. Poput snažnog i dubokog tamjana koji bi gorio tri hiljade godina, parfem slavi homerovsku epopeju najljepšeg među herojima, čiji su gnijev i nepredvidive posljedice stvorili Trojanski rat.
Totemska figura željenog, ali neostvarenog nostosa je Ahilej. Ovo nije povratak Odiseja i njegove Odiseje; ovdje je u pitanju Ahilej, simbol ovog parfema, začet od bogova, rođen iz ljubavi – baš kao i Trojanski rat.
Koplje ili štit, ovaj parfem takođe ima dvostruku prirodu, gdje se grčki heroj ukrašava zavodljivim notama jasmina i sandalovine. Umjetnost rata ili umjetnost ljubavi – parfem teži savršenstvu kako bi napao vrijeme, borio se protiv ograničenosti sudbine i na kraju trijumfovao nad nemilosrdnim grčkim bogovima uz pomoć ambera, šafrana i tamjana.
Miris najljepšeg grčkog junaka – krhkog i opasnog – koji je, kao oružje, iskovao sam Hefest, bog vatre, da bi obezbijedio pobedu.
napišite sopstvenu recenziju
Kada je Etienne de Swardt 2006. godine stvorio svoju parfemsku kuću, bilo je jedino ispravno i prirodno da joj dodijeli ovo ime, da oda počast svom rodnom mjestu i onome što ona predstavlja.
U Južnoj Africi, Etat Libre d'Orange, narančasta slobodna država, bila je autonomna suverena republika koja je 1854. proglasila nezavisnost od britanske vladavine. Etat Libre d'Orange je proglašenje ove nezavisnosti. Etjen je formirao svoju kuću sa idejom da započne revoluciju. Željeo je da stvori izazovnu parfumeriju, kako bi se oslobađali od tradicionalnih ograničenja. Zamišljao je parfeme ljuto oslobođene, opasno ljupke. Lepršav, pretjeran, savršen. Ponekad skandalozne, uvjek ukusne. Parfemi za život i ljubav i vođenje ljubavi.